Mācību gadu noslēdzot, 3.-6. klašu audzēkņi pirmo jūnija nedēļu pavadīja vasaras plenērā - gleznojot, zīmējot un vasaras plenēra ietvaros devās 2 dienu izglītojošā ekskursijā uz Sēliju un Latgali, turpinot iepazīt Latvijas kultūrvidi. Šī gada ceļojums noritēja Daugavas loku noskaņās, kura maršrutu pārdomāti bija saplānojusi skolotāja un skolas direktora vietniece izglītības jomā Anda Plauma. Pedagogi un audzēkņi iepazinās ar Mailīšu aušanas darbnīcu un mākslinieka Ivara Mailīša radītajiem mākslas objektiem Ērgļos. Pļaviņu un Kokneses pusē visi ekskursijas dalībnieki izvizinājās pa Daugavu vikingu stilā darinātās liellaivās un klausījās kapteiņu stāstos par to, kāda bijusi Daugava, tās krasti un tuvākā apkārtne vēsturiski pirms Pļaviņu HES uzbūvēšanas.
Ceļojums turpinājās Līvānos, kur tika iepazīta Latgales mākslas un amatniecības centra vēsturiskā ekspozīcija “Amatnieki Latgalē 19. – 20. gs.”, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņu kvalifikācijas darbu izstāde "Esi gudrs, brīvs un radošs..." un Līvānu stikla muzejs. Izglītojamie tajā darbojās arī praktiski, zīmējot daudzveidīgās Līvānu stikla trauku formas. Savukārt Ilūkstē visiem bija naktsmājas un otrajā rītā notika viesošanās Ilūkstes Mūzikas un mākslas skolā, ar kuru laipni iepazīstināja tās direktore Ilona Linarte Ruža.
Savukārt Daugavpilī, Marka Rotko centrā tika baudītas vairākas lieliskas mākslas izstāžu ekspozīcijas:
Mākslinieka Marka Rotko oriģināldarbus un oriģināldarbu reprodukcijas, kas ir vienīgā pastāvīgā retrospektīvo Rotko darbu ekspozīcija Eiropā, papildināta ar plašu digitālo ekspozīciju „Marks Rotko. Dzīve un māksla”. Lasītājiem, kas ir mazāk pazīstami ar minētā mākslinieka vārdu, būtu interesanti uzzināt, ka Marks Rotko ( 1903-1970) ir viens no abstraktā ekspresionisma spilgtākajiem pārstāvjiem pasaulē, mākslinieks, kurš ir dzimis Latvijā – Daugavpilī (Dvinskā), savu slavu un popularitāti guvis ASV, tieši ar saviem lielformāta abstraktajiem darbiem, lai gan pirms tam “savu roku izmēģinājis“ vairākos citos stilos. Nu jau Marka Rotko vārds ir viens no Daugavplis pilsētas zīmoliem, vārds kurš pievilina tūristus un mākslas pazinējus no visas pasaules. Marks Rotko ir viens no trim Latvijā dzimušajiem māksliniekiem, kas mākslas vēsturē ir iemantojuši pasaules slavu, un viņu darbi atrodas vairāku pasaules valstu ievērojamākajos muzejos un galerijās. Otrs pasaulē atpazīstamais latviešu mākslinieks ir pretrunīgais Gustavs Klucis (1895-1938 ), trešā - Vija Celmiņš (1938) , kura 1945.gadā kopā ar vecākiem emigrējusi uz Vāciju, pēc tam uz ASV.
Fīnas grafikas darbnīcas darbu izstādē un 8. Starptautiskā Latgales grafikas simpozija izstādē ar pasaules grafiķu piedalīšanos, Alūksnes Mākslas skolas izglītojamajiem bija iespējams apskatīt gandrīz visas iespējamās grafikas tehnikas, sākot ar linogriezumu, kokgriezumu, ofortu,….. līdz pat digitālajām drukām un dažādām jauktām tehnikām, kurās apvienoti akadēmiskie paņēmieni ar mūsdienu tehnoloģiju iespējām.
Mazliet agresīvākās nokrāsās bija skatāma Amerikāņu mākslinieka un rakstnieka Borisa Lurje (1924-2008) darbu izstāde, kurš dzimis Pētrburgā, bet izaudzis Rīgā, pārcietis holokaustu un vēlāk ASV, kopā ar domubiedriem, nodibinājis NO!art kustību, kuras radītā māksla aicina uz sociāli aktīvu rīcību - vēršas pret neērtām patiesībām: rasismu, imperiālismu, seksismu, koloniālismu, izvirtību un ir pretmets kapitālistiskajam “investīciju mākslas tirgum”, popārtam, kas slavina patērēšanas kultu, un dekoratīvajai “salonu mākslai”.
Tika apskatītas arī divu ungāru izcelsmes mākslinieču mūsdienīgas keramikas darbu izstādes Žofjas Karšai “Soli pa solim” un Martas Radičas “Karaliste”.
Kā pēdējā izstāde, ko visi kopā baudījām Marka Rotko mākslas centrā, bija Latgales reģiona mākslinieku konkursa “Miers un spriedze” izstāde, kas bija bagāta ar mūsdienās radītiem darbiem dažādās tehnikās un žanros, krāšņa savā dažādībā gan konceptuāli , gan izteiksmes līdzekļu ziņā.
Rotko centrā apskatāmās izstādes bija tik daudzveidīgas kā pati dzīve un mēs cilvēki- no ļoti augstas tehniskās un intelektuālās meistarības līdz mazliet neveiklai saldai personīgai jūsmai, no emociju pārpilnības līdz formālai tehnisku izteiksmes līdzekļu spēlei… Un ir tik svarīgi mākslas skolu audzēkņiem apmeklēt lielas un nopietnas izstādes, redzēt un sajust mākslu tās dažādībā, kas bieži pietrūkst mazpilsētas kultūrvidē. Bija interesanti vērot skolas bērnus un jauniešus, un radās iespaids, ka bērni ar savu atvērto pasaules uztveri labi jūt īstumu, apbrīno talantu un patiesas emocijas…
Turpinot ceļojumu, tika aplūkotas ainavas ar gleznainajiem Daugavas lokiem, ekskursijas dalībnieki, uzkāpjot skatu tornī, varēja apskatīt Daugavas upes Rozališķu loku – vienu no skaistākajiem Latvijas dabas skatiem, kas kādreiz rotāja Latvijas naudaszīmi – 10 latu banknoti.
Pirms došanās mājup aizritēja kopējas pusdienas pie gleznainā Rāznas ezera “Ezerkrastos” un liecību, balvu un atzinību saņemšana par uzteicamiem rezultātiem mācībās un konkursos.